در انتظار ترس

26 فروردین 1398 - 2:43
در انتظار ترس

بخش 1

خوب

بخش 2

خوب

بخش 3

خوب

بخش 4

خوب

بخش 5

خوب

بخش 6

خوب

بخش 7

خوب

بخش 8

خوب

بخش 9

خوب

بخش 10

خوب

بخش 11

خوب

بخش 12

خوب

بخش 13

خوب

بخش 14

خوب

بخش 15

خوب

بخش 16

خوب

بخش 17

خوب

بخش 18

خوب

بخش 19

خوب

بخش 20

خوب

بخش 21

خوب

بخش 22

خوب

بخش 23

خوب

بخش 24

خوب

بخش 25

خوب

بخش 26

خوب

بخش 27

خوب

بخش 28

خوب

بخش 29

خوب

بخش 30

خوب

نویسنده‌ای توانمند اما گمنام از ادبیات ترک

شاید اگر از نود درصد مردم ما پرسیده شود یک نویسنده از ترکیه را نام ببرید بی‌شک اورهان پاموک اولین نامی است که به ذهن‌شان خطور می‌کند. کمتر کسی است که «اُغوز آتای» را بشناسد و بداند چه گوهر گرانبهایی است.

اُغوز آتای روز دوازدهم از ماه دهم سال 1934 میلادی در ترکیه به دنیا آمد. وی در سال 1957 تحصیلات مهندسی عمران خود را در استانبول به اتمام رساند و پس از اتمام تحصیلات عالیه در همین دانشگاه مشغول به تدریس شد. آتای در سال 1975 در بیمارستانی در شهر لندن به دلیل داشتن تومور مغزی در سن چهل و سه سالگی در گذشت.

نویسنده‌ای کم کار

نخستین رمان آتای، «توتو نامایان لار» در سال 71 میلادی منتشر شد و جایزه‌ی کتاب ترکیه را برای او به ارمغان آورد. «بازی‌های خطرناک» دومین رمان اوست که نظر منتقدان ادبی را به خود جلب کرد و جایگاه آتای در حکم نویسنده‌ای توانمند را در میان منتقدان ادبی و مخاطبین تثبیت نمود. «در انتظار ترس» مجموعه داستانی است که در کارنامه‌ی آتای همواره می‌درخشد و او را به‌عنوان نویسنده‌ای توانمند و خالقی قهار معرفی می‌کند. از دیگر آثار این نویسنده‌ی جوان مرگ می‌توان به «قصه‌ی زندگی اندیشمندی» اشاره کرد. البته آخرین رمان آتای «روح ترکیه» بود که با مرگ زود هنگامش برای همیشه ناتمام ماند.

در انتظار کتاب

عین‌له غریب مترجم کتاب در انتظار ترس در مقدمه‌ی معرفی رمان می‌نویسد: «بی‌هیچ بحثی اُغوز آتای نخستین نویسنده‌ی ترک است که از حدود و صغور ادبیات سنتی این دیار پیش رفته و به تجربه و تحقیق نوع یا حتی انواع جدید ادبی را در آثار خود به کار گرفته است». شاید بتوان گفت آتای سهم به سزایی در شکوفایی و شکل‌گیری ادبیات معاصر ترک دارد.

اُغوز آتای در قالب داستان کوتاه یک اثر بیشتر ندارد: «در انتظار ترس». هفت داستان از این کتاب به نسخه صوتی بدل شده و همه‌ی آن‌ها در دهه‌ی هفتاد قرن بیستم می‌گذرد. دهه‌ای که بیش از همه‌ی زمان‌های اروپا در بحران سیاسی و چالش‌هایی فرهنگی غرق بود.

ازدحام و اغتشاش درونی و ذهنی درونمایه و پی‌رنگ اصلی و اساسی داستان‌های این کتاب است که بی‌ارتباط با دهه‌ی نگارش کتاب نیست. 

نویسنده: اغوز آتای
مترجم: عین‌له غریب
گوینده: مجتبی مسافری نژاد
ناشر صوتی: آوانامه
ناشر متنی: نگاههیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها