امپراتوری مغول

22 دی 1397 - 2:12
امپراتوری مغول

بخش 1

ضعیف

بخش 2

ضعیف

بخش 3

ضعیف

بخش 4

ضعیف

بخش 5

ضعیف

بخش 6

ضعیف

بخش 7

ضعیف

بخش 8

ضعیف

بخش 9

ضعیف

بخش 10

ضعیف

بخش 11

ضعیف

بخش 12

ضعیف

بخش 13

ضعیف

بخش 14

ضعیف

بخش 15

ضعیف

بخش 16

ضعیف

بخش 17

ضعیف

بزرگ­‌ترین امپراطوریِ تاریخ در زمان خود

طی قرون 13 و 14 میلادی قبایلی از آسیای میانه با رهبری چنگیزخان به فتوحاتی دست یافتند که نظیرش تا شش قرن بعد ( تا زمان امپراطوری بریتانیا در دوره­‌ی حکومت ملکه ویکتوریا٬ که وسعت امپراطوری‌ به حدود ۳۳.۷ میلیون کیلومتر مربع می‌رسید.) برای هیچ فرد یا حکومتی تحقق پیدا نکرد.

امپراطوری مغول که در ابتدا حکومت بزرگ مغول نامیده می­‌شد، بر دوسوم سرزمین پهناور اوراسیا شامل چین، مغولستان، ایران، افغانستان، عراق، کره و قسمت‌هایی از سیبری، روسیه، ترکیه، پاکستان، سوریه، هندوستان، ویتنام و کامبوج فعلی (حدود 33 میلیون کیلومتر مربع) حاکمیت داشت.

چنگیزخان

چنگیزخان که زمان تولدش بین سال‌های 1162 تا 1167 تخمین زده می‌­شود برای اولین بار قبایل مغول را که فاقد هرگونه تشکیلات اجتماعی بودند متحد ساخت و ارتشی بسیار قدرتمند و وفادار پدید آورده و برای جانشینان خود بر جای گذاشت. تاکتیک‌های جنگی متفاوت و خاص مغولان، مقاومت هر دفاعی را در­هم می‌شکست. این ارتش بعدها به جدیدترین ادوات جنگی زمان خود مجهز و از دانش و هنر مهندسین ایرانی و چینی بهره‌­مند شد.

 

بخشی از متن کتاب:

«هنگامی که آن­‌ها به جنگ می‌­روند، اگر یک یا دو یا سه نفر یا حتی تعداد بیش­تری از یک گروه ده نفره فرار کنند، همه را به قتل می­‌رسانند؛ و اگر تمامی اعضای یک گروه ده نفره فرار کنند، بقیه­‌ی گروه صد نفره را نیز به قتل می‌­رسانند. به همین ترتیب اگر یک نفر یا دو نفر یا تعداد بیش­تری شجاعانه پیش بروند و بجنگند، آن­گاه بقیه‌­ی یک گروه ده نفره را، اگر از آن ها پیروی نکنند، به قتل می­‌رسانند و اگر یک نفر یا تعداد بیش­تری از گروه ده نفره اسیر شوند، هم‌قطاران‌­شان را اگر آن‌­ها را نجات ندهند، به  قتل می­‌رسانند... »

نویسنده: مری هال
مترجم: نادر میرسعیدی
ناشر صوتی: آوانامه
ناشر متنی: انتشارات ققنوس
گوینده: سعید مرزبالیهیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها