گسترش اسلام

17 دی 1397 - 2:36
گسترش اسلام

بخش 1

ضعیف

بخش 2

ضعیف

بخش 3

ضعیف

بخش 4

ضعیف

بخش 5

ضعیف

بخش 6

ضعیف

بخش 7

ضعیف

بخش 8

ضعیف

بخش 9

ضعیف

بخش 10

ضعیف

بخش 11

ضعیف

بخش 12

ضعیف

بخش 13

ضعیف

بخش 14

ضعیف

بخش 15

ضعیف

بخش 16

ضعیف

بخش 17

ضعیف

بخش 18

ضعیف

بخش 19

ضعیف

بخش 20

ضعیف

بخش 21

ضعیف

بخش 22

ضعیف

بخش 23

ضعیف

بخش 24

ضعیف

بخش 25

ضعیف

بخش 26

ضعیف

اسلام در زبان عربی از ریشه‌­ی «س-ل-م» و به معنای تسلیم شدن، واگذاری، آشتی و صلح است. مُسْلِم (به فارسی مسلمان) نیز از مشتقات این کلمه به­‌معنی کسی‌­ست که خود را به خداوند تسلیم می­‌کند، یا کسی که از اسلام تبعیت می­‌کند. شناخت خداوند و اعتقاد به یکتایی او اصلی‌­ترین باور مسلمانان است، و همین مسئله این دین را در میان سایر ادیان ابراهیمی متمایز ساخته است. آن‌­ها اعتقاد دارند خداوند بر بسیاری از پیامبران، وحی فرستاده و محمد(ص) آخرین آنان است. به باور آنان محمد(ص) اعاده کننده‌­ی ایمان توحیدی خالص ابراهیم، موسی، عیسی و دیگران پیامبران است و اسلام کامل‌­ترین و آخرین آیین الهی­‌ست.

مسلمانان براین باورند که خداوند، قرآن را به محمد(ص) از طریق فرشته‌ای به نام جبرئیل فرو فرستاده است. قرآن از یهودیان و مسیحیان با عنوان «اهل کتاب» یاد می­‌کند. مسلمانان همگی بر بی­‌خطا بودن قرآن اتفاق نظر دارند. و معتقدند آیات قرآنی که امروزه در دست ماست (بی حذف یا اضافه‌­ی کلمه‌­ای) دقیقاً همان چیزی‌­ست که محمد(ص) بیان کرده. این اتفاق نظر به حدی‌­ست که شیعیان دوازده امامی ایران و وهابیان عربستان رسم­‌الخط واحدی از قرآن را به­‌کار می­‌برند.

اصول دین نزد مسلمانان سه عدد هستند:

1- توحید: یعنی اعتقاد به یگانگی خداوند و اعتقاد به صفات او.

2- نبوت: یعنی اعتقاد به ضرورت فرستادن پیامبران از سوی خداوند برای راهنمایی بشر. (و اعتقاد به پیامبری محمد)

3- معاد: یعنی اعتقاد به وجود جهانی که بعد از فروپاشی این جهان کنونی، نمایان می‌شود و در آن جهان نیکان و بدکرداران به سزای کردار خویش می‌رسند.

در میان این اصول آن‌چه ریشه‌­ی بقیه ‌است، توحید می‌باشد، به‌طوری‌که دین‌­شناسانِ مسلمان می‌کوشند تا با اثبات آن، بقیه­‌ی اصول و فروع را ثابت کنند. شیعیان علاوه بر این سه اصل، به عدل و امامت نیز به عنوان اصل­‌های چهارم و پنجم معتقدند.

پذیرش اسلام با گفتن شهادتین ( «اشهد ان لا اله الا الله» و «اشهد ان محمد رسول الله» ) محقق می­‌گرددهیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها