استاد و خدمتکار

16 دی 1397 - 4:49
استاد و خدمتکار

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

بخش 13

متوسط

بخش 14

متوسط

بخش 15

متوسط

بخش 16

متوسط

بخش 17

متوسط

بخش 18

متوسط

بخش 19

متوسط

بخش 20

متوسط

بخش 21

متوسط

بخش 22

متوسط

در پایان روز اول متوجه یادداشت جدیدی بر روی آستین کت پروفسور شدم که رویش نوشته ‌شده بود:"خدمتکار جدید". حروف با خطی ظریف و زیبا نوشته ‌شده بودند و بالای نوشته طرحی از چهره‌ی یک زن بود. شبیه نقاشی بچه‌ها بود: موی کوتاه، گونه‌های گرد و خالی کنار لب. با این‌ وجود بلافاصله متوجه شدم که آن نقاشی تصویر خودم است. در ذهنم پروفسور را مجسم کردم که سعی می‌کرد با سرعت آن تصویر را بکشد تا چهره‌ای شبیه من را پیش از آن‌که فراموشش کند در نقاشی‌اش ثبت کند. این یادداشت گواه چیز دیگری هم بود، این‌که پروفسور برای چند لحظه هم شده فکر کردن را به خاطر من متوقف کرده بود.

در بخش دیگری از کتاب در توصیف ریاضی این‌گونه امده است:
حقایق ابدی چیزهایی نیستند که قابل ‌مشاهده باشند و تو هم نمی‌توانی آن‌ها را در اجسام مادی و پدیده‌های طبیعی و یا حتی در احساسات بشری ببینی؛ اما ریاضیات این توان را دارد که نوری به آن‌ها بتاباند و به آن‌ها صورت ببخشد. درواقع چیزی وجود ندارد که مانع ریاضیات در این راه باشد.
همان‌طور که آرایشگر موهای پروفسور را کوتاه می‌کرد این سوال به ذهنم خطور کرد که آیا ارایشگر می‌دانست داخل سر پوشیده از موی همچون برف پروفسور مغزی هست که می‌تواند تمامی اعداد اول بین یک تا یک ‌میلیون را بگوید؟ و آیا مشتری‌های دیگری که روی مبل نشسته بودند و بی‌صبرانه منتظر بودند تا اصلاح این پیرمرد عجیب‌ و غریب تمام بشود و نوبت خودشان بشود می‌دانستند چه رابطه‌ی عجیبی بین تاریخ تولد من و شماره‌ای که روی ساعت پروفسور حک ‌شده وجود دارد؟ بنا به دلایلی نامعلوم از این‌که چنین رازهایی را می‌دانستم به ‌نوعی احساس غرور می‌کردم و همین فکر باعث شد لبخند شادتری به پروفسور که داشت تو اینه به من نگاه می‌کرد، بزنم.

ازآنجایی ‌که داستان روایتگر یک پروفسور ریاضی است؛ بنابراین به ‌وضوح می‌توان سایه‌های حضور ریاضی و دیگر کمیت‌های برخاسته از آن را در طول داستان مشاهده نمود. شاید در نگاه اول داستان این کتاب کمی برایتان خشک و غیرقابل انعطاف به نظر برسد، اما نویسنده به‌خوبی توانسته با کلمات در حوزه ریاضی بازی کرده و درنهایت متنی جذاب ایجاد کند.
به ‌منظور آشنایی بیشتر با ساختار کتاب صوتی استاد و خدمتکار به جمله‌ای از نیویورک‌تایمز در مورد این کتاب توجه نمایید: اگر همه‌ی ما ریاضیات را از چنین معلمی یاد می‌گرفتیم حالا خیلی آدم‌های باهوش‌تری بودیم.
کتاب صوتی استاد و خدمتکار طوری نوشته ‌شده که اگر به ریاضیات علاقه دارید به ‌طور حتم مجذوب خواندن این کتاب شده و بیش‌از پیش نسبت به ریاضیات علاقه نشان می‌دهید.
گفته‌ها حاکی از این است که یوکو اوگاوا؛ نویسنده کتاب صوتی استاد و خدمتکار، شخصیت استاد ریاضی این داستان را از روی واقعیت و بر مبنای پل اردوس؛ ریاضی‌دان مشهور مجارستانی  برداشته است.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها