معرکه

16 دی 1397 - 2:52
معرکه

بخش 1

ضعیف

بخش 2

ضعیف

بخش 3

ضعیف

بخش 4

ضعیف

بخش 5

ضعیف

بخش 6

ضعیف

بخش 7

ضعیف

لوئی فردینان سلین در کتاب «معرکه» روایتی مستندگونه از یک سربازخانه را با قلمی عامیانه و طنز پردازانه بیان می‌کند. بسیاری از بزرگان ادبیات این کتاب را با اهمیت می‌دانند چرا که به نظر کتابی اتوبیوگرافیک است. داستان در طول شب با ورود سربازی داوطلب، با مافوق و هم خدمت‌هایش در هنگ سواره نظام آغاز می‌شود و تا صبح بعد ادامه دارد.

«-تو کردونکوف! اسلحه رو شونه! به طرف انبار باروت! می‌ری پستو تحویل می‌گیری! فهمیدی؟ کی اون‌جاس؟ اسم شبو می‌دونی؟

کردونکوف نمی‌دونست.

-چی؟ چی شد؟ نمی‌دونی؟

  این یکی دیگه باور کردنی نبود... لو موهو کف کرده. دیگه حتی هیچ فحشی هم به زبونش نمی‌اومد... فانوسو تو صورت یارو گرفته بود و تکون می‌داد، الکی دست و پا می‌زد یادش بیاره... با این کارام یادش نیومد... حسابی تو فکر بود، کردونکوف تو یقه‌ش فرو رفته بود و اون تو من و من می‌کرد، ولی هیچی یادش نیومد.

-حالا کارت به جایی رسیده که چیزی یادت نمی‌آد، احمق؟

یک چک جانانه زد تو صورت کردونکوف، نور افتاده بود رو صورتش، از من هیکلی‌تر بود. کلاه‌خودش اندازش نبود، با هر بادی که بهش می‌خورد می‌افتاد رو پیشونی‌ش، با یه سکندری پرت می‌شد عقب، پر بالایی کلاش یه وری شده بود، عینهو فواره‌ای که دمشو چیدن، از همه جاش آب می‌چکید.»

مرگ یا دروغ

لویی فردینان دتوش ملقب به سلین در سال 1894 در فرانسه به دنیا آمد. وی رشته پزشکی را برای تحصیل انتخاب کرد و تا آخر عمر خود نیز پزشک باقی ماند. او بعد از انتشار رمان «سفر به انتهای شب» مورد استقبال و ستایش خوانندگان قرار گرفت ولی به دلیل سخنان زد یهود به طرف‌داری از آلمان متهم و خائن شناخته شد از این رو کتاب‌هایش دیگر در طول حیاتش  مورد استقبال چندانی قرار نگرفت.  سلین هیچ علاقه‌ای به حرف زدن در مورد خودش نداشت و وقتی هم که در مورد خودش حرفی می‌زد دروغ می‌گفت. وی در جایی گفته است:

«حقیقت دردی است که هیچ وقت انسان را رها نمی‌کند و حقیقت این دنیا مرگ است. باید انتخاب کنی؛ مرگ یا دروغ. راستش را بخواهید شخصاً هیچ‌وقت جرأت خودکشی را نداشته‌ام.»

وی در سال 1961 در منطقه‌ای دور افتاده در فرانسه دارفانی را وداع گفت.

نویسنده: لوئی فردینان سلین
مترجم: سمیه نوروزی
ناشر صوتی: آوانامه
ناشر متنی: نشر چشمه
گوینده: میلاد میرزائیهیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها