شکمبارگی: هفت گناه کبیره

15 دی 1397 - 5:07
شکمبارگی: هفت گناه کبیره

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

آیا شکم‌بارگی گناه است؟ بسیار عجول، بسیار حساس، بسیار گران‌قیمت، بسیار حریصانه، بسیار زیاد. شکم‌بارگی با این توصیف‌ها، بنا بر گفته گرگوری کبیر - که پیشگام فهرست کردن هفت گناه کبیره بود - خود را بروز می‌دهد، یا متناوبا خود را پنهان می‌سازد، دام‌های خود را با وعده‌های غذایی حجیم می‌گسترانده با خوراکی‌های لذيذ پرخرج و میان وعده‌های بین غذاهای اصلی انسان را وسوسه می‌کند.
حس شکم‌بارگی گاهی پیش‌دستی می‌کند و قبل از موعد نیاز به غذا خود را نشان می‌دهد، گاهی هوای گوشت‌های گران‌قیمت می‌کند، گاهی می‌خواهد غذا به‌دقت پخته ‌شده باشد، گاهی با پرخوری از حد و مرزهای سیری تجاوز می‌کند، گاهی هم ما به‌ واسطه خود شور و هیجان ناشی از اشتهای مفرط به گناه می‌افتیم. درواقع، قاعده گرگوری روش غذا خوردن اکثر ما، طرز تفکر ما در مورد خوردن، یا برنامه خورد و خوراک ما را بر پایه و اساسی کم‌وبیش روزمره  تشریح می‌کند. از آن پنج معیار هشداردهنده‌ای که پاپ قرن ششمی نشانه‌های فرد گناهکار دانسته است، فقط دوتای آن‌ها را بسیار حریصانه و «بسیار زیاد»  امروزه با شکم‌بارگی مرتبط می‌دانیم.
آیا تمایل به خوردن گوشت‌های گران‌قیمت یا غذاهای به‌دقت پخته‌شده حکم شورش عليه خداوند رادارند، یا عمل زشتی است که ما را یک‌راست به طبقه هفتم جهنم سوق می‌دهد؟ اگر شکم‌بارگی حقیقتا گناهی کبیره باشد، کسی بین ما هست که گناهکار نباشد؟ شکم‌بارگی هم مانند هوس-گناه هم‌خانواده‌اش- منعکس‌کننده مجموعه‌ای از نگرش‌های پیچیده به هم‌آمیزی ضرورت و لذت است. هوس و شکم‌بارگی برخلاف گناهان دیگر با رفتارهایی درهم‌تنیده‌اند که برای بقای فرد و نوع بشری ضروری هستند.

«از قدیم‌الایام موضوع شکم‌بارگی گاهی بهانه‌ای است برای توصیف و تحسین کیفیت و خوشمزگی غذاهایی که شکم‌بارگان می‌خورند و سال‌ها پیش، در ایستگاه قطار کنار دو زن جذاب درشت‌هیکل نشسته بودم که گرم بحثی داغ در مورد مشکلات و سختی‌های رژیم غذایی بودند چیزی نگذشت که شصتم خبردار شد این بحث دستاویزی است برای توصیف پرشور و شعف لذت‌های چاق شدن که مجبور بودند از آن اجتناب کنند.
یکی از زن‌ها گفت: همیشه خوب پیش می‌روم تا این‌که دخترخواهرم با یک ظرف مرغ بریان برشته از راه می‌رسد. مگر می‌شود در برابر پوست نمکینش مقاومت کرد؟
دوستش هم گفت: با این چیزها اشتهایم تحریک نمی‌شود. مشکل اصلی من کیک‌های وسوسه‌انگیز همسایه‌مان است. فقط برای کرم روی کیکش از نیم کیلو کره استفاده می‌کند و همین‌طور ادامه دادند.»

فرانسیس پروز، در کتاب شکم‌بارگی با استفاده از ساختاری متافیزیکی غذا و میل به خوردن آن را مزه مزه می‌کند و خواننده را نا گریز به این سمت می‌کشاند که بدون شک شکم‌بارگی یکی از گناهان کبیره است که باید از آن پرهیز کند، چراکه به‌عنوان عملی نامتعارف و افراطی از آن یاد می‌شود.
در زمان‌های مختلف شکم‌بارگی رویکردی مختلف داشته است، برای مثال در زمان گذشته گناه بودن یا نبودن این عمل به ادیان بستگی داشته و این در حالی است که در دنیای امروز، جایگاه اجتماعی افراد و سبک زندگی آن‌ها و اهمیت دادن به‌سلامتی بدن تعیین‌کننده اصلی گناه بودن شکم‌بارگی و دلیل پرهیز از آن است.
در بخش‌های مختلف کتاب شکم‌بارگی با موضوعات مختلفی سروکار داریم، در بخشی می‌شنویم که چطور در ابتدا شکم‌بارگی به‌عنوان یک گناه شناخته شد و پس‌ازآن تمایل افراد برای پرهیز از آن از کجا شکل گرفت. این کتاب حقایق تاریخی را بیان می‌کند که نشان می‌دهد گناه خواندن شکم‌بارگی تا مرحله‌ی افراط پیش رفته بود. دریکی از زندگینامه‌های فرانسیس آسیزی چنین آمده است که این قدیس به‌جای چاشنی روی غذای خود خاکستر می‌پاشید تا حتی جزئی‌ترین مزه‌ها را هم نتواند بچشد.
در زمان قرون‌وسطی، خوردن غذا یک نوع لذت و یکی از اساسی‌ترین زیبایی‌های زندگی تلقی می‌شد و ضرورت آن غیر قابل ‌انکار بود و در زمان دیگری نیز گناه شمارده می‌شد، اما در زمان حال عدم پرخوری یکی از مهم‌ترین مسائل موردتوجه مردم به شمار می‌رود که در آن دقت زیادی دارند. ازجمله نارضایتی معیارهای زیبایی‌شناسی بدن و اندام، به‌ویژه در زنان، مسئله‌ی مهم سلامت و دیگر معیارهای ریز و درشت است. تنها تفاوت نگاه دیروز و امروز به پرخوری در این است که در آن زمان پرخوری به‌مثابه گناه و پرخوری کردن به‌منزله دوری کردن از خدا بود، اما در زمان حال به خطر انداختن سلامت و در مواقعی بیماری و حتی شاید در پس‌زمینه‌ی ذهن افراد جرم تلقی شود.
کتاب «شکم‌بارگی» شامل بخش‌های بسیار متفاوتی است که درواقع نتیجه‌ی نگاه‌های گوناگون در زمان‌های مختلف به مسئله‌ی شکم‌بارگی است و به تاریخچه‌ توجه بشر به مسئله‌ شکم‌بارگی می‌پردازد. آیا شکم‌بارگی گناه است؟ مزد گناه، مزد واقعی گناه و لحظات خوش شکم‌بارگی بخش‌های مختلف کتاب را دربرمی‌گیرد.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها