سمفونی مردگان

15 دی 1397 - 5:35
سمفونی مردگان

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

بخش 4

متوسط

بخش 5

متوسط

بخش 6

متوسط

بخش 7

متوسط

بخش 8

متوسط

بخش 9

متوسط

بخش 10

متوسط

بخش 11

متوسط

بخش 12

متوسط

بخش 13

متوسط

بخش 14

متوسط

بخش 15

متوسط

بخش 16

متوسط

بخش 17

متوسط

بخش 18

متوسط

بخش 19

متوسط

بخش 20

متوسط

بخش 21

متوسط

بخش 22

متوسط

بخش 23

متوسط

بخش 24

متوسط

بخش 25

متوسط

بخش 26

متوسط

بخش 27

متوسط

بخش 28

متوسط

بخش 29

متوسط

بخش 30

متوسط

بخش 31

متوسط

بخش 32

متوسط

بخش 33

متوسط

بخش 34

متوسط

بخش 35

متوسط

بخش 36

متوسط

بخش 37

متوسط

بخش 38

متوسط

بخش 39

متوسط

بخش 40

متوسط

بخش 41

متوسط

درباره‌­ی این رمان بسیار نوشته شده است و بسیار نوشته خواهد شد، داستانِ تیره‌­بختیِ مردمانی که گویی هیچ­گاه ستاره­‌ی نحس زندگی، دست از شانه‌های‌­شان برنمی‌دارد: چه خوب باشی، چه بد. رمانی پرتنش، با نگارشی از جنسِ سیال ذهن و اختلال زمانی که، ما را به جهانِ کتاب «خشم و هیاهو» ویلیام فاکنر می‌­برد. داستانِ این رمان اما، در ایران و در بین سال‌های ۱۳۱۳ تا ۱۳۵۵ رخ می‌­دهد و شخصیت­‌های آن همراه با سیالیتِ زمان پیش می­‌روند: «...عقربه­‌ها درست راسِ ساعت پنج و نیم قفل شده بود. در ساعتِ پنج و نیم بعدازظهرِ سال 1325 در یک روز گرم تابستان....» داستان اما به گرمای این تابستان نمی‌ماند، سرد می‌­شود و برفی.

«سمفونی مردگان» در شهر اردبیل شکل می­‌گیرد. شهری که در خیال نویسنده نقش بسته، از نظرش چنین می­‌نماید: «اردبیل سر ایران است و شهری‌­ست که ریشه‌های تاریخی فراوانی دارد. زمانی­‌که زمستان می‌­شود اولین برف در اردبیل می‌­آید، اولین نشانه­‌ی سرما و این یکی از جاذبه‌­هایی بود که من را به این شهر کشاند».

 شنیدن سمفونی

نسخه­‌ی صوتی «سمفونی مردگان» اما حال و هوایی دیگر دارد افزون بر خواندن کتاب. روایت­‌گر «سمفونی مردگان»، حسین پاکدل بازیگر و مجری با سابقه‌­ی سینما و تلویزیون است که، با لحنی صمیمی واژه‌­واژه­‌ی اثر را زنده می­‌کند. حسین پاکدل که در دهه‌­ی شصت، دوستیِ عمیقی با عباس معروفی داشت، خط­‌به­‌خط کتاب را در کنار نویسنده تجربه کرده است، و از این روست که او می‌­تواند روایت‌گر قابلِ اتکایی برای گوش و قلب مخاطبِ کتاب صوتی «سمفونی مردگان» باشد.

 سمفونیِ آوایی، سمفونیِ نگارشی

دغدغه و چالش بزرگ مجموعه­‌ی آوانامه در صوتی کردن رمان «سمفونی مردگان» از ابتدا، این بود که چگونه سیالیتِ زمانی متن را، به­‌خوبی و درستی به مخاطب‌­اش انتقال دهد. از این­‌رو با تلاش بسیار، مجموعه­‌ی موسیقی فراوانی که با داستان و فضای کتاب هم­‌خوانی داشته باشد گل­‌چین شد و در گوشه­‌گوشه­‌ی خطوطِ «سمفونی مردگان»، با جابه‌­جایی­‌های زمانی‌­اش همراه و هم­سو گشت تا مخاطب، با اثر صوتی «سمفونی مردگان» هم­دلی داشته باشد.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها